

APEL MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
Szanowni Hodowcy Drobiu,
W związku z aktualną sytuacją epizootyczną na terenie województwa mazowieckiego, zwracam się z apelem o podjęcie wszelkich działań mających na celu ochronę zdrowia stad drobiu oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Na terenie naszego województwa w ostatnim czasie stwierdzono ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND), a także ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w powiecie żuromińskim.
Pragnę przypomnieć, że w 2021 roku skala epizootii grypy ptaków była dramatyczna zarówno na terenie województwa mazowieckiego, jak i w całej Polsce. Straty, jakie ponieśli hodowcy oraz cały sektor drobiarski, były ogromne. Dlatego kluczowe jest, abyśmy wspólnie zrobili wszystko, co możliwe, by zapobiec powtórzeniu się podobnej sytuacji. Podstawowym narzędziem w walce z chorobami zakaźnymi drobiu jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Apeluję do wszystkich hodowców drobiu o bezwzględne stosowanie się do procedur bioasekuracyjnych, zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych
z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, w tym:
Apel kieruję nie tylko do hodowców, ale również do wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces produkcji, w tym paszowych oraz utylizacyjnych, a także lekarzy weterynarii wolnej praktyki sprawujących opiekę nad stadami.
Współpraca między hodowcami, zaangażowanymi podmiotami a Inspekcją Weterynaryjną i władzami samorządowymi jest kluczowa w skutecznej walce z epizootiami.
Przypominam, że na terenie województwa mazowieckiego obowiązują przepisy rozporządzeń Wojewody Mazowieckiego w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) ( Dz. Urz. Woj. 2024.13181)
oraz zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) (Dz. Urz. Woj. 2024.11315). Zwracam się z prośbą o podjęcie ścisłej współpracy z Inspekcją Weterynaryjną, przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz konsekwentne wdrażanie środków bioasekuracyjnych. Działania te mają kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia Waszych stad, jak i całego sektora drobiarskiego.
Razem możemy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych drobiu.
Dziękuję za Państwa zaangażowanie i odpowiedzialność.
Z poważaniem,
Paweł Jakubczak
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białobrzegach
26-800 Białobrzegi Żeromskiego 84
Ogłoszenie nr 144930 / 14.11.2024
Inspektor Weterynaryjny
Do spraw: ds. zdrowia i ochrony zwierząt w zespole ds. zdrowia i ochrony zwierząt
Pełna treść poniżej:
Ogłoszenie
w sprawie wyznaczenia do wykonywania czynności urzędowych
w imieniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białobrzegach
na rok 2025
Białobrzegi, dnia 12.11.2024r.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białobrzegach informuje:
na rok 2025 na terenie powiatu białobrzeskiego planowane są wyznaczenia do czynności określonych w art. 16 ust.1 pkt.1 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, w następującym zakresie:
Wyznaczenie następuje z urzędu na podstawie decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu przez PLW postępowania.
Pierwszeństwo wyznaczenia mają pracownicy IW, niebędący pracownikami PIW, w który, ma nastąpić wyznaczenie
Obszar wykonywania powiat białobrzeski.
Wnioski o wyznaczenie Załącznik_nr_1_do_instrukcji_w_sprawie_wyznaczania_lekarzy_weterynarii_do_wykonywania_czynności_urzędowych (1) dostępne są w sekretariacie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białobrzegach oraz na stronie www.piwbialobrzegi.com.pl.
Osoby zainteresowane powinny w nieprzekraczalnym terminie do 06.12.2024 r. złożyć wnioski w sekretariacie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białobrzegach wraz z wymaganymi dokumentami.
Termin rozpatrywania wniosków do dnia 09.12.2024 r.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białobrzegach
26-800 Białobrzegi Żeromskiego 84
Ogłoszenie nr 144208 / 23.10.2024
Inspektor Weterynaryjny
Do spraw: ds. zdrowia i ochrony zwierząt w zespole ds. zdrowia i ochrony zwierząt
Pełna treść poniżej:
W celu ochrony zwierząt przed chorobą należy:
Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby niebieskiego języka, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.
Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania.
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek bydło choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec. Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.
Z uwagi na długi okres wylęgania choroby objawy kliniczne u bydła mogą nie być widoczne nawet do 60-80 dnia po zakażeniu. Jednakże jeśli wystąpią, można zaobserwować:
U owiec choroba może przebiegać od zakażenia bezobjawowego lub postaci przewlekłej do nadostrej i ostrej. Można zaobserwować następujące objawy kliniczne:
Zrzut szczepionki z samolotu na terenie powiatu białobrzeskiego odbędzie się 20 października 2024 r.